DZIEŃ CHLEBA

Jednym z działań Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Piękna Nasza Polska Cała”, który realizujemy w naszej placówce, jest wykonanie zadania nr 17 – „Bądź dobry jak chleb”. Dlatego, też przedszkolaki zaprosiły do siebie aktywnie działające w Stowarzyszeniu Kobiet w Wandalinie panią Barbarę Gawryszek i panią Agnieszkę Toczek.
Głównym celem spotkania było przybliżenie dzieciom zwyczajów i tradycji naszego regionu oraz upieczenie chleba według przepisu babci. Zaproszeni goście przybyli do nas w pięknych strojach, a spotkanie odbywało się w miłej i serdecznej atmosferze.
Zanim przystąpiliśmy do wykonania „zaczynu” na chleb, panie opowiadały dzieciom o zabawach ze swojego dzieciństwa, mówiły jak kiedyś robiono masło i ser oraz w jaki sposób kiszono kapustę. Po tej części dzieci zostały wprowadzone w świat kulinarny i zaczęliśmy przygotowywać ciasto na chleb. Przedszkolaki z wielkim zaangażowaniem wsypywały poszczególne produkty, mieszały je i obserwowały jak rośnie ciasto.
Czas szybko nam minął, humory wszystkim dopisywały. W oczekiwaniu na chleb śpiewaliśmy gościom piosenki z przedszkolnego repertuaru. Wreszcie nastąpił moment degustacji pysznego chleba.
Pragniemy bardzo podziękować naszym gościom ze Stowarzyszenia Kobiet w Wandalinie za wizytę w przedszkolu i wspaniałe opowieści, które przybliżyły dzieciom zwyczaje naszego regionu.