kropka

Dzień Kropki

 Międzynarodowy Dzień Kropki, to święto kreatywności, odwagi i zabawy, które obchodzimy 15 września. Tego dnia uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy instytucji kultury na całym świecie, organizują wiele ciekawych zabaw i happeningów, które pomagają dzieciom odkrywać talenty, poznawać swoje mocne strony, pobudzać wyobraźnię i wspólnie się pobawić.

         W naszej szkole w tym roku obchodzone było ono po raz pierwszy. W tym dniu chętni uczniowie i nauczyciele symbolicznie założyli strój w kropki.  Na korytarzu pojawiła się gazetka informująca o idei święta oraz o historii jego powstania, a także prace uczniów klas 1-3 wykonane techniką „kropkową”.  

Teraz krótko o historii święta:

Amerykański pisarz i ilustrator książek dla dzieci Peter H. Reynolds w 2003 roku wydał książeczkę pod tytułem “The Dot” czyli “Kropka”. Jej bohaterką jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej, mądrej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości. Książka została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków i wydana alfabetem Braille’a. Książka szybko zyskała też popularność wśród najmłodszych czytelników inspirując ich do odkrywania swoich talentów.

 Opowiadanie z książki “The Dot” stało się inspiracją dla wielu nauczycieli i dzięki temu w 2008 roku powstał “Międzynarodowy Dzień Kropki”. Święto, obecnie, jest obchodzone już w 108 krajach. Pomysł obchodzenia międzynarodowego dnia kropki ma na celu pobudzać kreatywność       i pomysłowość uczniów oraz zachęcać ich do tworzenia. 

Dla zainteresowanych poniżej umieszczono link do filmu animowanego nakręconego na podstawie książki.

Informacje zaczerpnięte z portalu: https://mojedziecikreatywnie.pl/2020/09/miedzynarodowy-dzien-kropki/                                                                                                         Dorota Stępień