Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest w naszej szkole od kilku lat. Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Początkowo wydarzenie to świętowały jedynie państwa europejskie, ale już od lat DBI przekracza granice Europy angażując państwa z całego świata. Z pełną listą zaangażowanych państw i instytucji oraz podjętymi przez nie działaniami można zapoznać się na stronie www.saferinternetday.org– głównego organizatora akcji.
W tym roku zapraszam do nieco innej formy świętowania tego szczególnego dnia, który wypada 9 lutego 2021 roku. W ramach obchodów zapraszam wszystkich uczniów do zapoznania się z zagrożeniami w Sieci, a następnie o wykonanie quizów i gier wykonanych przez chętnych uczniów, dotyczących zagrożeń w internecie, komputera i wiedzy informatycznej.
Zagrożenia w sieci
CYBERPRZEMOC– jest to poniżanie, wyzywanie lub naśmiewanie się z kogoś w Interenecie.
HEJTOWANIE– oznacza pisanie o kimś w sposób wulgarny, naśmiewanie się z jego zdjęć w mediach społecznościowych lub w Sieci.
TROLLOWANIE– antyspołeczne zachowanie, silniejsze pojęcie od hejtowania. Polega na tym, że troll internetowy za wszelką cenę chce wytrącić z równowagi inna osobę poprzez krytykowanie, naśmiewanie się z kogoś lub czegoś. Daje bardzo wulgarne wpisy i komentarze, aby wzbudzić w innych złość i wywołać internetową kłótnię.
NIEBEZPIECZNE KONTAKTY– nie każdy kto pisze treści w internecie ma uczciwe zamiary i często osoby dorosłe podszywają się pod dzieci, aby nawiązać z nimi kontakt. Pamiętaj, aby nigdy nie chodzić na spotkania z osobami świeżo poznanymi w Sieci.
FAKE NEWSY- nieprawdziwe informacje publikowane w Internecie, mające na celu wywołać u ludzi złość, a także strach i panikę.
Istnieje wiele zagrożeń, o których warto wiedzieć, by ich uniknąć. Zachęcam do studiowania i zgłębiania tego tematu na stronach:
oraz zapoznania się z zasadami prezentowanymi na plakacie:
A teraz czas na relaks i sprawdzanie swojej wiedzy:
Zagrożenia w sieci
Wirusy komputerowe
Zasady netykiety
Budowa komputera
Zakodowane przedmioty
Dziękuję wszystkim uczniom za przygotowanie gier i quizów!
Katarzyna Świątkowska