Szkoła Podstawowa w Wandalinie

24-300 Opole Lubelskie
 
powiat opolski województwo lubelskie
 

Witamy  Dziś imieniny obchodzą : . Składamy im serdeczne życzenia.
Menu witryny
 
  Strona startowa
 Nasza Szkoła
  Misja
  Historia
  Wychowanie przedszkolne
  Nauczanie zintegrowane
  Nauczanie blokowe
 Informacje
  Ogłoszenia i komunikaty  
  Imprezy i uroczystości
  Plan zajęć
 Kadra 
  Dyrektor
  Rada Pedagogiczna
 Uczniowie
  Samorząd uczniowski
  Osiągnięcia
 Zainteresowania
  P. C. K.
  U.K.S. Wandalin
  Koła przedmiotowe
  Kółko misyjne
  Kółko teatralne
  Kółko taneczne
 Baza szkoły
  Klasy
  Biblioteka
  Boiska i tereny zielone
 Dokumenty
  Statut
  Program wychowawczy
  Program profilaktyki
 Nasza miejscowość
  Wandalin
   
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Ostatnia aktualizacja 2013-09-01
 
Boisko i tereny zielone


Z powodu długotrwałej budowy nowej szkoły, zagospodarowanie terenów wokół budynku rozpoczęto dopiero po jej ukończeniu. Opracowano projekt, przygotowano grunt i zasadzono nowe rośliny. Dzięki wspólnym staraniom całej społeczności lokalnej i hojności sponsorów - dziewicza ziemia zamieniła się w estetyczny, piękny ogród. Plac i wejście do budynku wyłożone jest kostką brukową, wokół zaś na posianej trawie utworzono rabaty kwiatowe, różane, posadzono iglaki, zrobiono skalniak. Wszystko to komponuje się z posadzonymi dookoła posesji tujami.
Nasze działania mają charakter ciągły, długofalowy. Z uwagi na to, że ogród nasz jest młody zamierzyliśmy wyrobienie u uczniów nawyku porządku oraz wrażliwości ekologicznej i estetycznej. Każda klasa ma przydzielony kawałek gruntu na uprawę według swoich zapotrzebowań. Uczniowie mogą sami opiekować się swoją działką. W przyjemny i pożyteczny sposób uczą się, pracują i uprawiają zagonki. Planowany jest również plac zabaw dla najmłodszych naszych uczniów.
Urządzając ogród staraliśmy się powrócić do tradycji i tak dysponować przestrzenią, aby wyróżniać się spośród innych, a jednocześnie nawiązywać do tradycji. Dobór drzew i krzewów uzasadnialiśmy efektami w miesiącach wiosennych i letnich, w okresie trwania nauki. Pamiętaliśmy, aby nie wprowadzać do ogrodu roślin trujących i wywołujących alergie, powszechnie spotykane u dzieci. Zwracaliśmy też uwagę, jak pielęgnować rośliny i zachować estetykę ogrodu, aby miało to dodatni wpływ na uczniów.
Dzięki naszemu wspólnemu wysiłkowi otoczenie szkoły zmieniło się i nadal będzie inspiracją do dalszych działań organizacyjnych. Podjęte działania mają na celu pełnienie funkcji dydaktycznych, czerpanie wiedzy z otaczającej przyrody oraz korzystanie z niej w praktyczny sposób. Uczniowie i nauczyciele otaczają troską i opieką to, co sami stworzyli. Nasz ogród nie tylko spełnia wyżej wymienione funkcje, ale służy przede wszystkim mieszkańcom naszej miejscowości. W ciągu całego roku szkolnego młodzież i uczniowie z naszej wsi aktywnie i pożytecznie spędzają wolny czas – uprawiając sporty na nowym boisku, delektując się pięknem przestrzeni. Rodzice chętnie przyprowadzają swoje dzieci na teren szkolny. W poszukiwaniu własnego oblicza zaprojektowaliśmy i zagospodarowaliśmy ogród, który zaspokaja potrzeby i oczekiwania uczniów, pracowników i mieszkańców wsi.

LISTA OSÓB UCZESTNICZĄCYCH W PRACACH:

Lista nauczycieli Szkoły Podstawowej w Wandalinie: Anna Niewielska, Barbara Gawryszek, Dorota Stępień, Bożena Piechota, Dorota Porębska, Teresa Lankamer, Magdalena Łukasik, Dariusz Dąbrowski, Bożena Ciseł, Joanna Wójcik.
Lista uczniów Szkoły Podstawowej w Wandalinie: Gabriela Majchrowska, Aneta Wach, Jan Solis, Iwona Łakoma, Aleksandra Winiarz, Sylwia Kalinowska, Karolina Ciseł, Kamil Stefaniak, Agata Józefczak, Katarzyna Kubiś.
Osoby i instytucje: Wojewódzki Fundusz Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej, Gospodarstwo Szkółkarskie Lucjan i Grzegorz Kurowscy z Końskowoli, Szkółka Róż i Krzewów Ozdobnych - Małgorzata Spasówka
Rodzice uczniów: Adamczyk Krzysztof, Bełcik Piotr, Ciseł Andrzej, Ciseł Piotr, Chmiel Adam, Chmiel Bożena, Czarnota Kazimierz, Czarnota Mirosław, Czopek Grzegorz, Gieroń Wiesław, Górniak Dariusz, Górski Andrzej, Górska Danuta, Górski Sławomir, Gnaś Janusz, Jackowska Lidia, Jackowski Dariusz, Jakubowska Danuta, Jakubowski Dariusz, Józefczak Andrzej, Jurak Radosław, Kalinowski Ryszard, Kalinowski Tomasz, Kalinowski Zenon, Kalinowska Zuzanna, Kołodziej Marta, Kołodziej Zbigniew, Kowalska Danuta, Kowalski Dariusz, Kubiś Tomasz, Łakomy Mieczysław, Maciąg Bożena, Majchrowski Jacek, Majchrowska Marzena, Majchrowska Maria, Majchrowski Grzegorz, Marcinkowski Lech, Mastalerz Piotr, Mendak Magdalena, Morszczyzna Lech, Możdżeń Beata, Możdżeń Andrzej, Nowakowski Piotr, Pałka Zbigniew, Pietroń Anna, Pietroń Roman, Pietroń Stanisław, Pęczkowska Maria, Skrzypek Urszula, Skrzypek Dariusz, Solis Grzegorz, Solis Urszula, Solis Maciej, Stefaniak Krzysztof, Wach Włodzimierz, Węgrzyn Kazimierz, Winiarz Adam, Włoda Mariusz, Wróbel Irena, Wróbel Ryszard, Złoto Stanisław.
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Wandalinie: Małgorzata Kozak

"I tym razem mieszkańcy Wandalina i okolicznych wiosek dowiedli, że zależy im na szkole i dobrym wizerunku wioski" - mówi dyrektor szkoły.
Maj to miesiąc bardzo obfity w wydarzenia w Szkole Podstawowej w Wandalinie. Między innymi w każdym roku w tym okresie rodzice wykonują prace na rzecz szkoły.
Rok temu założyli ogród, wyrównali teren przed szkołą, wykonali skarpy wokół deptaka, nasadzali krzewy i rośliny zielone, wysiali trawę. Przez tydzień grupy rodziców ze sprzętem, traktorami, łopatami ciężko pracowali, żeby teraz ogród przyjął należytą funkcję dydaktyczno - wychowawczą.
Pod koniec maja tego roku ojcowie uczniów z własnym sprzętem przez kilka dni pracowali przy boiskach szkolnych. Wyrównali i uporządkowali teren, usunęli ruiny starego budynku, ubili plac, wysiali trawę. Na jesieni uczniowie będą mogli korzystać z wyposażonych boisk do piłki nożnej, koszykówki i siatkówki.
Dziękujemy wszystkim mieszkańcom wiosek obwodu szkoły, którzy użyczyli sprzętu i podjęli trud zagospodarowania terenu wokół nowej szkoły.


Rodzice uczestniczący w pracach na boisku
 w dniach 31.V- 01.VI.2007 r.
  Rodzice uczestniczący w pracach na boisku
w dniach 14.VI - 15.VI 2007 r.
  1. p. Adam Winiarz
  2. p. Grzegorz Czopek
  3. p. Zbigniew Pałka
  4. p. Krzysztof Stefaniak
  5. p. Mieczysław Łakomy
  6. p. Andrzej Józefczak
  7. p. Maciej Solis
  8. p. Dariusz Kowalski
  9. p. Krzysztof Złoto
10. p. Włodzimierz Wach
    1. p. Dariusz Jackowski
  2. p. Dariusz Górniak
  3. p. Roman Pietroń
  4. p. Stanisław Pietroń
  5. p. Janusz Gnaś
  6. p. Grzegorz Majchrowski
  7. p. Andrzej Górski
  8. p. Mariusz Włoda
  9. p. Piotr Mastalerz
10. p. Grzegorz Solis
11. p. Piotr Bełcik
12. p. Andrzej Możdżeń
     


   
 
 
Efekt pracy rodziców wygląda tak:
 
   
   
   
   
My sami również włożyliśmy dużo pracy w zmianę naszego otoczenia.
W roku szkolnym 2009/2010 nasze tereny zielone wyglądały tak:
   
   
   
   
   
   
   
   
W roku szkolnym 2010/2011 przygotowaliśmy skalniak
   
   
   

OTWARCIE ZIELONEGO ZAKĄTKA W SZKOLE PODSTAWOWEJ W WANDALINIE

 

 
18 maja w tutejszej szkole miało miejsce otwarcie "Zielonego Zakątka"- strefy wypoczynkowej. Uroczystość uświetnili pan Dariusz Wróbel Burmistrz Opola Lubelskiego, pan Jan Goldman Przewodniczący Rady Miejskiej, pani Ewa Plis Dyrektor ZEAS, przedstawiciele Rady Rodziców z panią Katarzyną Winiarz na czele oraz liczni goście i sympatycy szkoły. Oprawę artystyczną przygotowała klasa I wraz z wychowawczynią pani Bożena Piechotą, głównymi wykonawcami ptasiej stołówki i strefy wypoczynkowej.
 

 
Owo wydarzenie jest kontynuacją wielu działań w zakresie dbałości o estetykę ogrodu i otoczenia szkoły, promocji ekologii i zdrowego stylu życia oraz realizacji projektu "Kształtujemy tożsamość krajobrazu" organizowanego przez Lubelskiego Kuratora Oświaty oraz Katolicki Uniwersytet Lubelski.
 

 

 
W roku 2006 rozpoczęliśmy prace wokół budynku nowej szkoły w celu utworzenia ogrodu szkolnego. Pragnęliśmy przede wszystkim poprawić wizerunek otoczenia, włączyć uczniów i rodziców, społeczność lokalną w życie szkoły, wprowadzić nowe elementy estetyczne, stworzyć ogród, z którego będziemy czerpać wiedzę, umiejętności nie tylko na lekcjach przyrody, plastyki, zajęciach koła ekologicznego, ale również wypoczywać
w pięknym otoczeniu.
 

 
Dzięki zabiegom i staraniom podmiotów szkoły powstał całkiem ładny ogród. Na jesieni roku szkolnego 2007/8 zostały wykonane prace, które przebiegały etapowo. Kluczem do sukcesu w realizacji projektu było zaangażowanie mieszkańców pobliskich wsi, uczniów, nauczycieli i rodziców oraz pomoc finansowa sponsorów (Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie oraz Gospodarstwa Szkółkarskiego "Kurowscy") oraz ciągła przychylność pana Burmistrza. Nasz ogród z roku na rok się zmieniał. Pod kierunkiem nauczycieli powstawały nowe kąciki, które w znacznym stopniu wpływają nie tylko na wygląd i wizerunek naszej szkoły, lecz także służą dobru ogółu mieszkańców.
 

 
W roku 2009/10 zrodził się pomysł na kolejny projekt na zieloną klasę, który w drodze konkursu otrzymał nazwę "Zielony Zakątek Wandalina". Tu z pomocą przybył pan Adam Winiarz, który wykonał piękne ławki i tablice. Można więc powiedzieć, nasz ogród żyje i ciągle się rozwija. Na jesieni 2010/11 roku przy współpracy rodziców klasy I utworzono miasteczko ptaków - Ptasią Stołówkę, w którym to umieszczono karmniki. Wiosną tego roku zamontowano również okazały zegar słoneczny, który będzie wykorzystywany w celach dydaktycznych.
 

 
Obecnie modernizowany plac zabaw i boisko szkolne służyć będą najmłodszym mieszkańcom naszej miejscowości, młodzieży oraz dorosłym, gdyż w ciągu całego roku zauważa się zainteresowanie naszym środowiskiem. Wszyscy aktywnie i pożytecznie spędzają wolny czas - grając w piłkę nożną na szkolnym boisku, jeżdżąc na rolkach, deskorolkach, rowerami, przy okazji delektując się pięknym otoczeniem.
 

 
Dzięki naszemu wspólnemu wysiłkowi teren szkoły zmienił się i nadal będzie inspiracją do dalszych wyzwań.
Działania nasze nagradzane były przez Lubelskiego Kuratora Oświaty tytułem "Szkoły rozumnie kształtującej krajobraz" oraz dwukrotnie prestiżową nagrodą "Kryształowa Malwa".

Anna Niewielska


W rok szkolny 2011/2012 weszliśmy bogatsi o nowy, fantastyczny obiekt sportowy...
 

 
 
oraz równie fantastyczny plac zabaw dla naszych maluszków
 
 

   do góry strony